w w w . d  i m o d . o r g . t r  


 Diyarbakır Web Tasarım
 

TMMOB: HALKIN İRADESİNİ HEDEF ALAN KAYYUM ATAMALARINI KINIYORUZ
Batman, Silvan, Lice, Eğil, Ergani, Güroymak, Halfeli ve Gökçebağ belediyelerine kayyum atanarak belediye başkanlarının göz altına alınmasına ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 24 Mart 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

 

 

 

 

 
HALKIN İRADESİNİ HEDEF ALAN KAYYUM ATAMALARINI KINIYORUZ

Türkiye bir bütün halinde Koronavirüs Salgını ile mücadele ederken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde bulunan Batman, Silvan, Lice, Eğil, Ergani, Güroymak, Halfeli ve Gökçebağ  belediyelerine kayyum atanarak belediye başkanları göz altına alındı.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen yerel seçimlerde HDP tarafından kazanılan belediyelerin iktidar tarafından birer ikişer gasp edilmesinin demokrasi ve hukuk devletiyle bağdaşır tarafı bulunmamaktadır.

Yerel seçimler sonrasında önce seçilmiş belediye başkanlarının KHK ile ihraç edildikleri gerekçesiyle mazbatalarının verilmemesi, ardından göreve gelen 3 büyükşehir, 2 il, 31 ilçe ve 2 belde belediye başkanı yerine kayyumlar atanması AKP’nin iradesine yönelik yok sayıcı yaklaşımının ve HDP’yi hedef alan kindar tutumunun göstergesidir.

Bütün Türkiye biliyor ki, HDP’li Belediye Başkanlarına yönelik bu uygulamalar hukuki değil, siyasi kararların ürünüdür. Siyasi iktidarı bu faşizan anlayışa bir son vermeye, yurttaşların özgür seçimlerine ve sandık iradesine saygılı olmaya çağırıyoruz.

Siyasi iktidarın bu fırsatçı, antidemokratik ve hukuksuz uygulamasını kınıyoruz. Hukuk dışı yollarla, baskı ve zor yöntemleriyle muhalif siyasetçileri etkisizleştirme anlayışı terk edilmelidir. Siyasi gerekçelerle hukuksuz biçimce cezaevinde tutulan tüm siyasetçiler serbest bırakılmalı, seçilmiş belediye başkanları derhal görevlerine dönmelidir.

Emin KORAMAZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

http://www.tmmob.org.tr/icerik/halkin-iradesini-hedef-alan-kayyum-atamalarini-kiniyoruz

Tarih : 27.03.2020 15:28:59 Bu haberi 3 721 kişi okudu.   

Diğer Haberler

Konutlarda Sedye Asansörü Tasarımı hk.
Dimod Söyleşileri: Antroposen Sanatı ve Mimarlığı
Çatışma Kentleri/Mekanları- Araştırma Mimarlığı
İNDİRİM ANLAŞMASI YAPTIĞIMIZ HASTANE VE DİĞER FİRMALAR
Basın Toplantısı: Artan mimarlık kontenjanları ve işsizlik
1 2 3 4 5 6
 


 

 

Diyarbakır Web Tasarım
Copyright © 2010 Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi | Adres : Ekinciler Cad. Kalender Plaza Kat:6 No:10 Ofis - DİYARBAKIR

dimod.org.tr

Bu site en iyi 1024*768 çözünürlük ve IE+7.0 veya daha üstü bir tarayıcı ile görüntülenir. 01/09/2010 tarihinden itibaren 7269104 kişi tarafından ziyaret edildi.