w w w . d  i m o d . o r g . t r  


 Diyarbakır Web Tasarım
 

TMMOB: HALKIN İRADESİNİ HEDEF ALAN KAYYUM ATAMALARINI KINIYORUZ
Batman, Silvan, Lice, Eğil, Ergani, Güroymak, Halfeli ve Gökçebağ belediyelerine kayyum atanarak belediye başkanlarının göz altına alınmasına ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 24 Mart 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

 

 

 

 

 
HALKIN İRADESİNİ HEDEF ALAN KAYYUM ATAMALARINI KINIYORUZ

Türkiye bir bütün halinde Koronavirüs Salgını ile mücadele ederken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde bulunan Batman, Silvan, Lice, Eğil, Ergani, Güroymak, Halfeli ve Gökçebağ  belediyelerine kayyum atanarak belediye başkanları göz altına alındı.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen yerel seçimlerde HDP tarafından kazanılan belediyelerin iktidar tarafından birer ikişer gasp edilmesinin demokrasi ve hukuk devletiyle bağdaşır tarafı bulunmamaktadır.

Yerel seçimler sonrasında önce seçilmiş belediye başkanlarının KHK ile ihraç edildikleri gerekçesiyle mazbatalarının verilmemesi, ardından göreve gelen 3 büyükşehir, 2 il, 31 ilçe ve 2 belde belediye başkanı yerine kayyumlar atanması AKP’nin iradesine yönelik yok sayıcı yaklaşımının ve HDP’yi hedef alan kindar tutumunun göstergesidir.

Bütün Türkiye biliyor ki, HDP’li Belediye Başkanlarına yönelik bu uygulamalar hukuki değil, siyasi kararların ürünüdür. Siyasi iktidarı bu faşizan anlayışa bir son vermeye, yurttaşların özgür seçimlerine ve sandık iradesine saygılı olmaya çağırıyoruz.

Siyasi iktidarın bu fırsatçı, antidemokratik ve hukuksuz uygulamasını kınıyoruz. Hukuk dışı yollarla, baskı ve zor yöntemleriyle muhalif siyasetçileri etkisizleştirme anlayışı terk edilmelidir. Siyasi gerekçelerle hukuksuz biçimce cezaevinde tutulan tüm siyasetçiler serbest bırakılmalı, seçilmiş belediye başkanları derhal görevlerine dönmelidir.

Emin KORAMAZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

http://www.tmmob.org.tr/icerik/halkin-iradesini-hedef-alan-kayyum-atamalarini-kiniyoruz

Tarih : 27.03.2020 15:28:59 Bu haberi 1 319 kişi okudu.   

Diğer Haberler

MİMARLAR ODASI CANLI YAYIN ETKİNLİĞİ: “BİLİRKİŞİLİK ALANINDA NELER OLUYOR?”
Yerel Yönetimlerde Kent ve Mimarlığa Bakış
EMEK VE BİLİM İLE KURULACAK YENİ BİR TOPLUMSAL DÜZEN İÇİN 1 MAYIS
MİMARLAR ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ 14. DÖNEM KOMİSYONLARI
Basın Açıklaması: Toplum ve Kent Sağlığı İçin Şantiyelerdeki Çalışmaları Durdurun!
1 2 3 4 5 6
 


 

 

Diyarbakır Web Tasarım
Copyright © 2010 Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi | Adres : Ekinciler Cad. Kalender Plaza Kat:6 No:10 Ofis / DİYARBAKIR

dimod.org.tr

Bu site en iyi 1024*768 çözünürlük ve IE+7.0 veya daha üstü bir tarayıcı ile görüntülenir. 01/09/2010 tarihinden itibaren 6399278 kişi tarafından ziyaret edildi.