BASINDA AÇLIK GREVLERİ BASIN AÇIKLAMASI

07 Kasım, 2012
9323

Açlık grevlerine destek sürüyor
PKK ve PAJK'lı tutsakların 12 Eylül gününden itibaren başlattıkları süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerine destek vermek amacıyla dışarıda başlatılan eylemler devam ediyor.
04 Kasım 2012 Pazar 14:24
 
 
BATMAN - DÖKH öncülüğünde PKK'li ve PAJK'lı tutsaklar tarafından PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşulların sağlanması ve Anadilde eğitim ve savunma taleplerinin kabul edilmesi için başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine destek vermek amacıyla Batman Cezaevi önünde başlatılan oturma eylemi 4'üncü gününe girdi. Cezaevi önünde bulunan Azadi Parkı'nda Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, dün 2 günde bir değişecek olan süresiz dönüşümlü başlarken, parkta "Tabutlara değil, çocuklarımıza sarılmak istiyoruz" pankartı ve PKK'nin öncü kadrolarından M. Hayri Durmuş, Kemal Pir, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz'ın yanı sıra 14 Temmuz ölüm orucunun yıldönümünde bedenini ateşe veren Evrim Demir'in posterleri asıldı. Açlık grevinde olan Barış Annelerini gece boyunca çok sayıda kişinin ziyaret ettiği belirtildi.

Batman Demokrasi Platformu tarafından geçen Perşembe günü açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Yılmaz Güney Sineması önünde başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi sonlandırıldı. Dün Eğitim Sen ve TMMOB Batman şubelerinin 80 üyesi tarafından devir alınan açlık grevi eylemi sonlandırılırken açıklama yapan Eğitim Sen Batman Şube Başkanı Bülent Hatun, tutsakların taleplerinin karşılanması gerektiğinin altını çizdi.

DOĞUBAYAZIT

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde açlık grevinde bulunan tutsaklara destek amaçlı olarak BDP İlçe binasında başlatılan açlık grevini 5. grup devir aldı. Açlık grevini destekleyen pankartların asıldığı açlık grevini yeni grup alkış ve zılgıtlarla devir aldı. Açlık grevleri sırasında cezaevlerinde süresiz açlık grevlerinde bulunan tutsakların gönderdikleri mektuplar okundu.

MUŞ

Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemi başlattı. Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri siyasi tutsakların başlatmış olduğu süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerine destek verme amaçlı süresiz dönüşümlü 3 gün arayla Muş TUHAD-DER binasında açlık grevi eylemini başlattı. Muş Belediyesi önünde bir araya gelen öğrenciler basın açıklaması yaptı. “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Susma ses ver”, “Ölüm değil çözüm istiyoruz”, “Direnen yoldaşlara selam olsun” pankartların açıldığı açıklamada konuşan Mehmet Polat, Kürt gençleri olarak zindanlara sonuna kadar sahip çıkacaklarını dile getirdi. Açıklamadan sonra TUHAD-DER binasında açlık grevi başlatıldı.

DİYARBAKIR

TMMOB Bölge İl Koordinasyon Kurulları, PKK'li ve PAJK'lı tutsakların 12 Eylül'de başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevine ilişkin Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesinde Diyarbakır Cezaevi önünde yoğun önlem alınırken, cezaevi kapısı önünde sıkı önlemlerin alınması dikkat çekti. "Ceza evleri ölüm evleri olmasın" pankartını açıldığı açıklamaya yurttaşlar da destek verdi. Açıklama öncesinde kimi çocukların "Özgürlük için provokasyon yapalım" demesi dikkat çekerken, cezaevindeki tutsakların başlattığı açlık grevine de her gün destek büyüyor. Çok sayıda kadının destek verdiği açıklamada TMMOB Bölge İl Koordinasyon Kurulları adına konuşan İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Necati Pirinççioğlu, cezaevinde kritik noktaya gelindiğini belirtti. Pirinççiolu, cezaevlerinde açlık grevlerine yapılacak tecrit ve benzeri şiddet içeren müdahalelerin çözüm getirmeyeceği kaydedilerek, siyasi iktidarı uyardıklarını ifade etti. Açıklamanın ardından oturma eylemi yapıldı. Oturma eylemi alkışlarla son buldu.

TMMOB Bölge İl Koordinasyon Kurulları'nın basın açıklamasının ardından TUHAD-DER Diyarbakır Şubesi öncülüğünde aynı yerde basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı. Yapılan her açıklamada taşınan "Susmak ölümlere ortak olmaktır, ölümlere göz yummayacağız" pankartını kadınlar taşıdı. TUHAD-DER öncülüğünde yapılan açıklamaya bugün HDK 19. Bölge Meclisi katılarak, basın açıklamasını okudu. Açıklamada, "Tecridi bitirin ölümleri durdurun" pankartı taşınarak, "Siyasi tutsaklar onurumuzdur" sloganı atıldı. Açıklama cezaevlerinde yakınları olan aileler ve BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın katılımıyla gerçekleşti. Açıklamada konuşan HDK Genel Meclis Üyesi Mahmut Çiftçi, bedenlerini ölüme yatıran tutsakların taleplerinin bir bütün olarak Kürt halkının talepleri olduğunu söyledi. Çiftçi, cezaevlerinde yaşanacak her acının sorunu daha da çözümsüz kılacağını kaydederek, Kürt halkının evlatlarını yalnız bırakmayacağını aktardı. Açıklamanın ardından yapılan oturma eyleminde, yakınları cezaevlerinde olan aileler polislere tepki gösterdi.  DİHA / Yüksekova Haber