BDP: TMMOB’un, sesini kısmaya bir süredir çalışan hükümet, gezi parkının rövanşını alır gibi kaptı kaçtı önerge ile TMMOB’u tamamen etkisizleştirme yoluna gitmiştir.

10 Temmuz, 2013
9132

 Basına ve Kamuoyuna


AKP anti demokratik uygulamalarına devam etmekte ve çoğunluk gücüne dayanarak genel kurulu ve meclisibu anti demokratik uygulamalaraalet etmektedir. Dün gece komisyonlarda dahi tartışılmayan, muhalefetin hiçbir şekilde bilgisi olmadan, genel kurulda uzunluğu bahane edilerek tamamı bile okunmayan ve TMMOB’un denetim yetkisini elinden alan önergeyi BDP olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Demokratik bir kitle örgütü olan TMMOB’un, sesini kısmaya bir süredir çalışan hükümet, gezi parkının rövanşını alır gibi kaptı kaçtı önerge ile TMMOB’u tamamen etkisizleştirme yoluna gitmiştir.

Kıyı yasası, mera kanunu, yapı denetim kanunu, kentsel dönüşüm kanunu gibi kanunlarıhatırlayıp, Hükümetin TMMOB’da değişiklik yapma ihtiyacı, bu alanlarla birlikte ele alındığında daha net ortaya çıkıyor.

TMMOB’u fiilen kapatma anlamına gelen bu darbe gibi değişiklik, Kentlere mühendislerin gözü ile bakma ve değerlendirme olanağını da halkın elinden almaktadır. Hükümetin iddia ettiğinin aksine anayasanın 135. maddesinde varlığı tanımlanan ve Danıştay’ın “odaların mesleki denetim”e ilişkin işlemler tesis edebileceği kararına ters düşen, hukuku çiğneyen bu düzenlemenin geri çekilmesi için muhalefet görevimizi yapmaya devam edeceğiz.

BDP Eş Genel Başkanlar adına