DTK Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu; Pasur’da inşaa edilen hidroelektrik santrallerini protesto etmek üzere kitlesel yürüyüş düzenlenecektir.

27 Temmuz, 2013
9370

Basına ve Kamuoyuna


DTK Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu; Pasur’da inşaa edilen Kulp Hes-1, Kulp Hes-4   ve proje aşamasında olan 4 adet hidroelektrik santrallerini protesto etmek üzere 29/ Temmuz/2013 tarihinde saat 14:30 Pasur (Kulp)’da kitlesel bir yürüyüş düzenleyecektir.
“Türkiye’nin dört bir yanında toplumu ve doğayı tehdit altında bırakan sanayi ve enerji politikaları, yine Kürdistan’da yapılan HES’ler, barajlar, TOKİ inşaatları nedeniyle kesilen yüz binlerce ağaç ve yapılan doğa katliamı ile tarihi kültürel miraslarımız yok edilmekte ve doğal yaşam akışımız ve geleceğimiz tehdit edilmektedir.
Yıllardır bu coğrafya; bu coğrafyanın insanları, doğası savaş koşullarına maruz bırakıldı. İnsanlar yerlerinden yurtlarından edildiler, köyleri yakıldı, hayvanları telef edildi. Meraları, ceviz ağaçları, nice verimli ormanları içindeki bütün canlılarıyla birlikte bombalandı, yakıldı; yok edildi. En verimli topraklara mayınlar döşendi.
Bu topraklar, bu toprakların insanları; tarihi, kültürel, doğal yaşam değerlerine sarıldı, boyun eğmedi, direndi. Bugün bu direnişle Sayın Abdullah Öcalan’ın başlattığı çözüm süreci içinde geleceğimizi yeniden inşa sürecindeyiz.
Ancak biliyoruz ki; sermaye güçleri farklı köleleştirme yöntemleriyle karşımızda olacaktır. Bu toprakların doğasını, suyunu talan ederek insanlarını iş ile, aş ile, kapitalizmin konfor diyerek pompaladığı tüketim araçları ile sömürü çarklarına esir etmeye çalışacaktır. Enerji üretimi için güneşimiz, rüzgarımız bize yeterken enerji politikaları adına bize dayatılan HES’ler, barajlar bu köleleştirme araçlarının başında gelmektedir.
HES’ler ve barajlar ile Kürdistan coğrafyasının tarihi ve kültürel değerleriyle birlikte sulara gömülmesi hedeflenmektedir. Kulp, Silvan,Hasankeyf ve Munzur başta olmak üzere Kürdistan da halkın tepkilerine rağmen yürütülen Hidroelektrik santralleri ve barajlarla güvenlikçi zihniyet ve politikaların hayat bulması amaçlanmaktadır.
DTK Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu 29/Temmuz/2013 tarihinde HES’ler ve baraj yapımını protesto etmek amacıyla Pasur (Kulp) HES inşaat alanına doğru yapılacak olan yürüyüşle halkı, tüm kurum ve kuruluşları duyarlılığa, doğa talanına karşı direnişe davet etmektedir.             
                                                              

DTK Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu