İMO: TMMOB’yi ve odalarını size yedirmeyeceğiz, teslim etmeyeceğiz

10 Temmuz, 2013
8091
İMO: TMMOB’yi ve odalarını size yedirmeyeceğiz, teslim etmeyeceğiz

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, AKP Hükümeti’nin dün gece korsanvari bir şekilde torba yasanın içine koyduğu ve geçirdiği bir maddeyle, TMMOB’ye bağlı meslek odalarının vize ve plan yetkilerini gasp ettiğini belirterek, “Hükümete son sözümüz şudur: TMMOB’yi ve odalarını size yedirmeyeceğiz, teslim etmeyeceğiz” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Meclis’te “Torba Yasa Teklifi” görüşülürken TMMOB’nin yetki ve gelirlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devrini öngören önergeye ilişkin Oda binasında basın toplantısı düzenledi. TMMOB bileşeni odaların yöneticileri ile inşaat mühendislerinin katıldığı basın toplantısında konuşan İMO Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, TMMOB’yi bölmeye, parçalamaya, etkisizleştirmeye yönelik yasa değişikliği üzerinde uzun süredir çalışan AKP Hükümeti’nin, tepki üzerine TMMOB’ye bağlı meslek odalarının çalışma esaslarını değiştirmeyi göze alamadığını, ancak dün gece korsanvari bir şekilde torba yasanın içine koyduğu ve geçirdiği bir maddeyle, TMMOB’ye bağlı meslek odalarının vize ve plan yetkilerinin gasp edildiğini söyledi. Kapan, “TMMOB’nin kamu adına denetleme yetkisini ve gelirlerini müsadereyi andıran bir biçimde el konulması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı bir müdürlüğe devredilmesiyle, aslında TMMOB’nin, özellikle de kendi meşruiyetinin toplum gözünden sarsılmasına neden olan, Gezi Parkı’ndaki muhalefetinden intikam alınmaya çalışılmaktadır.Gezi Parkı’nın Topçu Kışlası’na, AVM’ye, rezidanslara çevrilmesine karşı çıkıp mahkemeye başvuran TMMOB’nin bileşenleridir. Taksim Dayanışması’nın aktif gücü ve sözcülüğü TMMOB’nindir. Tüm Türkiye’de kentsel dönüşümden tutalım, kamu adına denetim görevi üstlenen, ormanlar, kıyılar, yeşil alanlar, doğal ve yapılı çevrede, tarihi kentlerde tahribata yol açan değişikleri yargıya taşıyarak, birçoğunda doğa, çevre, kent ve insan sağlığı adına durdurma kararları aldıran meslek odalarımız ve çatı örgütümüz TMMOB’dir” dedi.

Hükümet kamu yararına olan yetkilerimize el koymuştur

HES’lere, barajlara, doğanın tahrip edilmesine ya da tarihi değerlerin sular altında kalmaması için karşı çıkan, yargıya taşıyan, durdurma kararları aldıran TMMOB ve bağlı odalar olduğunu hatırlatan Kapan, Türkiye’deki tüm illerde yerel yönetimlerin, Valiliklerin kamu yararına olmayan uygulamalarını yargıya taşıyan ya da planlarına vize vermeyen TMMOB’ye bağlı odalar olduğuna dikkat çekti.  Kapan, konuşmasına şöyle devam etti: “Hükümetin ülkeyi koca bir inşaat şantiyesine çevirmesine, ülkenin sahibinin müteahhitlermiş gibi davranmasına, halkın kullanımına, tarihi değerine bakmaksızın her yeri AVM’lere, rezidanslara, Arap şeyhlerine peşkeş çekmesine, müteahhitler yararına işlem yapmasına karşı TMMOB’nin ve bağlı odalarının muhalefetini ev basarak, odalarda arama yaparak, üyelerini gözaltına alarak durdurmaya çalışmış, bu olmayınca yasayı korsanca çıkarak kamu yararına olan yetkilerimize ve gelirlerimize el koymuştur.”

Sıra TMMOB’ye gelmiştir

Hükümetin, aslında uzun süredir TMMOB’yi ve bağlı odalarını cezalandırmak, susturmak, örgütlülüğünü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde bir müdürlüğe bağlayarak dağıtmak istediğini hatırlatan Kapan, dün gece çıkarılan korsan yasanın Hükümetin demokrasi anlayışını, zihin haritasını da ele verdiğini kaydetti.AKP’nin mimar ve mühendisleri olmayacaklarını ifade eden Kapan, “Hükümetin, kendi kararlarına muhalefet eden, onu durdurmaya çalışan kamuya ait tüm yetkileri kullanmak, her istediğini yapabilmek amacıyla; aslından tüm kurum ve kuruluşların yapısını değiştirmeyi uzun süredir önüne hedef olarak koymuştur. Sıra TMMOB’ye gelmiştir. Hükümetin bu tutumuna karşı mücadele etmek hem topluma hem de tarihimize karşı boynumuzun borcudur. Yüzde 51’lik çoğunluğu sahip olmasından dolayı her istediğimi yaparım anlayışına sahip olan AKP Hükümeti’ne son sözümüz şudur: Aldığınız kararı tanımıyoruz. TMMOB’yi ve odalarını size yedirmeyeceğiz, teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.